Canon 7920A001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 7920A001 |
| Image Processor | |
| Image Sensor Quantity: | 3 |
| Image Sensor Size: | 0.25 in |
| Image Sensor: | CCD |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 20 X |
| Filter Diameter: | 58 mm |
| Digital Zoom: | 100x |
| Video Recording | |
| Image Stabilization: | Optical |
| Recording Media: | Tape Drive Memory Card MiniDV |
| Minimum Lux Rating: | 6 lux |
| Video Capture Format: | DV |
| Maximum Video Capture Resolution: | 640 x 480 (VGA) |
| General Features | |
| Additional Features: | Backlight Compensation Fader Function Viewfinder |
| LCD Screen Size: | 2.5 in |
| Removable Flash Memory Included: | 8 MB |
| Interface Connection: | 1 x USB 1 x 4-pin IEEE 1394 1 x LANC 1 x Composite Video In/Out 1 x Audio In/Out 1 x Microphone 1 x Headphone 1 x DC Power In |
| Power | |
| Power Source: | Lithium-Ion Battery |
| Dimensions | |
| Height: | 5.37 in |
| Width: | 4.62 in |
| Depth: | 12 in |
| Weight: | 7.46 lbs - Not including lens and battery pack |
| Dimensions: | 5.40" Height x 4.60" Width x 12" Depth |
| Product Type | |
| Product Type: | Professional Camcorder |
| Additional Specifications | |
| Image Format: | JPEG |
| Included Components: | AC Adapter Battery Battery Recharger Cables - Audio/Video Cables - USB Carrying Strap Editing Software Recording Media Remote |
| Max Aperture: | 1.6 1/f |
| Max Focal Length: | 84 mm |
| Max Horizontal Image Resolution: | 1488 pixels |
| Max Vertical Image Resolution: | 1128 pixels |
| Min Focal Length: | 4.2 mm |
| Min Focus Distance: | 1 cm |
| Video Broadcast Standards: | NTSC (analog) |
| Audio Support: | PCM |
| Maximum Shutter Speed: | 1500 1/x sec. |
| Minimum Shutter Speed: | 8 sec. |
| Exposure Settings: | AE Lock Aperture Priority Auto Exposure Manual Exposure Multiple Program Modes Shutter Priority |
| Flash: | Accessory Shoe Flash Not Included |
| Focus Features: | Auto Focus Manual Focus |
| Frame Rate at Max Resolution: | 30 frames/s (fps) |
| White Balance: | Manual Preset Modes |