Canon 8454B001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 8454B001 |
| Product Type | |
| Product Type: | Palm Held Camcorder |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | HD CMOS Pro |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 1/2.84" |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 20 X |
| Digital Zoom: | 400x |
| Focal Length: | 3.67 mm to 73.40 mm |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 26.8 mm to 576 mm |
| Filter Diameter: | 58 mm |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Memory Card |
| Video Capture Format: | Full HD |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Minimum Lux Rating: | 0.1 lux |
| Image Stabilization: | Optical Electronic |
| General Features | |
| LCD Screen Size: | 3.5 in |
| Interface Connection: | Audio - Line In 1/8" Mini (3.5mm) Composite Video HDMI USB - Universal Serial Bus |
| Additional Features: | Touch Screen Viewfinder |
| Power | |
| Power Source: | Lithium-Ion Battery |
| Dimensions | |
| Height: | 3.3 in |
| Width: | 4.5 in |
| Depth: | 9.1 in |
| Weight: | 1.69 lbs |
| Additional Specifications | |
| Green Compliance: | WEEE RoHS REACH |