Canon 8529A001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 8529A001 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.25" |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 16 X |
| Digital Zoom: | 320x |
| Filter Diameter: | 37 mm |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Tape Drive Memory Card MiniDV |
| Minimum Lux Rating: | 0.5 lux |
| Image Stabilization: | Digital |
| General Features | |
| Additional Features: | Backlight Compensation Built-in Speaker Color Digital Fade Date Code Digital Fade PC Connection PCM Digital Recording Slow Shutter Time Code |
| LCD Screen Size: | 2.50 in |
| Interface Connection: | 1 x USB 1 x 4-pin IEEE 1394 1 x DC Power In |
| Power | |
| Power Source: | Lithium |
| Battery Life: | 1.33 Hour |
| Dimensions | |
| Height: | 3.6 in |
| Width: | 3 in |
| Depth: | 7.3 in |
| Weight: | 1.40 lbs |
| Dimensions: | 3.60" Height x 3" Width x 7.30" Depth |
| Additional Specifications | |
| Base Warranty: | 1 year(s) |
| Features: | Built-in Light |
| Included Components: | AC Adapter Battery Battery Recharger Cables Recording Media Remote |
| Remote Control: | Basic Remote |
| Audio Support: | PCM |
| Special Effects: | Black and White Classic Film Horizontal Wipe Mosaic Negative Art Sepia Vertical Wipe |
| Maximum Shutter Speed: | 8000 1/f |
| Exposure Settings: | Exposure Bracketing Manual Exposure |
| Focus Features: | Manual Focus |
| Camera Type: | Fixed |
| Total Pixels: | 1300000 |
| White Balance: | Manual |