Canon 9382A001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 9382A001 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.16" |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 20 X |
| Digital Zoom: | 400 X |
| Filter Diameter: | 30.50 mm |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Tape Drive Memory Card MiniDV |
| Video Capture Format: | AVI |
| Minimum Lux Rating: | 2 lux |
| Image Stabilization: | Digital |
| General Features | |
| Additional Features: | Built-in Speaker PC Connection |
| LCD Screen Size: | 2.50 in |
| Interface Connection: | 1 x 4-pin IEEE 1394 1 x Audio In/Out 1 x DC Power In |
| Power | |
| Power Source: | DC Input Lithium-Ion Battery Rechargeable Battery |
| Dimensions | |
| Height: | 3.7 in |
| Width: | 2.1 in |
| Depth: | 5.5 in |
| Weight: | 1.10 lbs - Without lens and battery pack |
| Dimensions: | 3.70" Height x 2.10" Width x 5.50" Depth - Excluding protrusions |
| Additional Specifications | |
| Category: | Video Camera |
| Class: | Audio Visual Accessory |
| Image Format: | JPEG |
| Included Components: | AC Adapter Battery Cables Shoulder Strap |
| Max Aperture: | 3.2 1/f |
| Max Focal Length: | 56 mm |
| Max Horizontal Image Resolution: | 1024 pixels |
| Max Vertical Image Resolution: | 768 pixels |
| Min Aperture: | 1.6 1/f |
| Min Focal Length: | 2.8 mm |
| Min Focus Distance: | 3 ft |
| Max Resolution: | 1024 x 768 (XGA) 320 x 240 640 x 480 (VGA) |
| Audio Support: | PCM |
| Special Effects: | Black and White Mosaic Sepia |
| Maximum Shutter Speed: | 2000 1/f |
| Exposure Settings: | Auto Exposure Manual Exposure Multiple Program Modes |
| Focus Features: | Auto Focus Manual Focus |
| Total Pixels: | 680000 |
| Number of Resolution Modes: | 4 |
| White Balance: | Auto Manual Preset Modes |