Canon 9549A001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 9549A001 |
| Image Processor | |
| Image Sensor Quantity: | 3 |
| Image Sensor Size: | 0.33 in |
| Image Sensor: | CCD |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 20 X |
| Digital Zoom: | Not Applicable |
| Filter Diameter: | 72 mm |
| Video Recording | |
| Image Stabilization: | Optical |
| Recording Media: | Tape Drive MiniDV |
| Video Capture Format: | DV |
| Minimum Lux Rating: | 5.5 lux |
| General Features | |
| Additional Features: | Macro Focus PC Connection PCM Digital Recording Time Code Viewfinder |
| LCD Screen Size: | 2 in |
| Interface Connection: | 1 x 4-pin IEEE 1394 1 x RCA Video In/Out 1 x 4-pin BNC Video In/Out 1 x 4-pin S-Video In/Out 2 x XLR Audio In 1 x Mini-phone Microphone 2 x RCA Audio In/Out 1 x Mini-phone Headphone 1 x LANC 1 x DC Power In |
| Power | |
| Power Source: | Lithium-Ion Battery Rechargeable Battery |
| Dimensions | |
| Height: | 8.7 in |
| Width: | 8.9 in |
| Depth: | 19.5 in |
| Weight: | 5.3 lbs |
| Dimensions: | 8.70" Height x 8.90" Width x 19.50" Depth |
| Additional Specifications | |
| Comb Filter: | 973 |
| Included Components: | AC Adapter Battery Cables Remote Shoulder Strap |
| Max Aperture: | 3.5 1/f |
| Max Focal Length: | 108 mm |
| Max Horizontal Image Resolution: | 960 pixels |
| Max Vertical Image Resolution: | 480 pixels |
| Min Aperture: | 1.6 1/f |
| Min Focal Length: | 5.4 mm |
| Min Focus Distance: | 20 mm |
| Max Resolution: | 720 x 480 962 x 480 |
| Video Broadcast Standards: | NTSC (analog) |
| Audio Support: | PCM Stereo |
| Maximum Shutter Speed: | 15000 1/f |
| Minimum Shutter Speed: | 24 1/f |
| Exposure Settings: | Auto Exposure Manual Exposure Multiple Program Modes |
| Flash: | Accessory Shoe |
| Focus Features: | Auto Focus Manual Focus |
| Camera Type: | Interchangeable |
| Total Pixels: | 680000 |
| Number of Resolution Modes: | 2 |
| White Balance: | Auto Manual Preset Modes |
| Parent Retsku: | B0002OJYDS |