Canon 9819A001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 9819A001 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Image Sensor Quantity: | 3 |
| Image Sensor Size: | 0.33" |
| Lens Features | |
| Filter Diameter: | 72 mm |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Tape Drive MiniDV |
| Minimum Lux Rating: | 5.5 lux |
| Image Stabilization: | Optical |
| General Features | |
| Additional Features: | Macro Focus PC Connection PCM Digital Recording Time Code Viewfinder World Clock |
| LCD Screen Size: | 2 in |
| Interface Connection: | 1 x 4-pin IEEE 1394 1 x Video In/Out 1 x S-Video In/Out 1 x Audio In/Out 1 x Microphone 1 x DC Power In |
| Power | |
| Power Source: | DC Input Lithium-Ion Battery Rechargeable Battery |
| Dimensions | |
| Height: | 8.7 in |
| Width: | 8.9 in |
| Depth: | 19.5 in |
| Weight: | 5.30 lbs - not including lens and battery pack |