Coby CAM4000 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Coby |
| SKU: | CAM4000 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Lens Features | |
| Digital Zoom: | 4 X |
| Video Recording | |
| Video Capture Format: | AVI MJPEG |
| Maximum Video Capture Resolution: | 640 x 480 (VGA) |
| Recording Media: | Flash Memory Memory Card |
| General Features | |
| LCD Screen Size: | 2.4 in |
| Interface Connection: | A/V Output USB - Universal Serial Bus |
| Built-in Memory: | 32 MB |
| Flash Memory Capacity: | 64 MB |
| Power | |
| Power Source: | AAA |
| Battery Life: | 1.5 hour(s) |
| Dimensions | |
| Height: | 9.65 in |
| Width: | 6.7 in |
| Depth: | 1.54 in |
| Weight: | 3.2 oz |
| Additional Specifications | |
| Built-in Memory: | 32 MB |
| Brand Name: | Coby |
| Effective Image Resolution: | 5 Megapixel |
| Maximum Video Lines: | 480 |
| Progressive Scan: | Yes |