Coby CAM5000 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Coby |
| SKU: | CAM5000 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Lens Features | |
| Digital Zoom: | 4 X |
| Video Recording | |
| Video Capture Format: | MPEG-4 |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1280 x 720 |
| Recording Media: | Flash Memory Memory Card |
| General Features | |
| LCD Screen Size: | 2 in |
| Built-in Memory: | 128 MB |
| Interface Connection: | 1 x USB 2.0 USB 1 x Mini-phone Composite Audio/Video Out |
| Flash Memory Capacity: | 128 MB |
| Power | |
| Power Source: | Lithium-Ion Battery |
| Battery Life: | 2 hour(s) |
| Dimensions | |
| Height: | 4.65 in |
| Width: | 2.28 in |
| Depth: | 0.87 in |
| Additional Specifications | |
| Built-in Memory: | 128 MB |
| Brand Name: | Coby |
| Maximum Image Resolution: | 3200 x 2400 |
| Maximum Frame Rate: | 30 fps |
| Battery Rechargeable: | Yes |
| Effective Image Resolution: | 5 Megapixel |
| Maximum Video Lines: | 720 |
| Progressive Scan: | Yes |
| Parent Product Type: | Camcorder |