DXG DXG506V Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | DXG |
| SKU: | DXG506V |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.55" |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Internal Memory MultiMediaCard SD Memory Card |
| Video Capture Format: | MPEG-4 |
| General Features | |
| Additional Features: | Built-in Speaker MP3 Player PC Connection Self Timer |
| Built-in Memory: | 32 MB |
| LCD Screen Size: | 1.70 in |
| Interface Connection: | 1 x USB 1 x Video Out |
| Flash Memory Capacity: | 32 MB |
| Power | |
| Power Source: | AAA |
| Dimensions | |
| Height: | 3.5 in |
| Width: | 2.8 in |
| Depth: | 1.5 in |
| Weight: | < 4.80 oz - without batteries |
| Dimensions: | 3.50" Height x 2.80" Width x 1.50" Depth |
| Lens Features | |
| Digital Zoom: | 4x |