DXG DXG506VK Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | DXG |
| SKU: | DXG506VK |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.56 in |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Internal Storage MultiMediaCard SD Memory Card |
| Video Capture Format: | MPEG-4 |
| Maximum Video Capture Resolution: | 640 x 480 (VGA) |
| General Features | |
| Additional Features: | MP3 Player |
| LCD Screen Size: | 1.7 in |
| Built-in Memory: | 32 MB |
| Interface Connection: | 1 x USB 1 x Video Out |
| Flash Memory Capacity: | 32 MB |
| Power | |
| Power Source: | AAA |
| Dimensions | |
| Height: | 3.5 in |
| Width: | 2.8 in |
| Depth: | 1.5 in |
| Weight: | < 4.80 oz - without batteries |
| Dimensions: | 3.50" Height x 2.80" Width x 1.50" Depth |
| Lens Features | |
| Digital Zoom: | 4x |
| Additional Specifications | |
| Image Format: | JPEG |
| Included Components: | Cables - Audio/Video Cables - USB Carrying Case Carrying Strap Headphones |
| Max Aperture: | 3 1/f |
| Max Focal Length: | 8.25 mm |
| Max Horizontal Image Resolution: | 2592 pixels |
| Max Vertical Image Resolution: | 1944 pixels |
| Min Aperture: | 8 1/f |
| Min Focal Length: | 8.25 mm |
| Min Focus Distance: | 6.7 in |
| Video Broadcast Standards: | NTSC (analog) PAL (analog) |
| Audio Support: | MP3 |
| Maximum Shutter Speed: | 500 1/x sec. |
| Minimum Shutter Speed: | 2 1/x sec. |
| Built-in Memory: | 32 MB |
| Exposure Settings: | Auto Exposure |
| Flash: | Built-in Auto Flash Flash Cancel (Off) Forced / Fill Flash |
| Focus Features: | Auto Focus |
| Frame Rate at Max Resolution: | 30 frames/s (fps) |
| White Balance: | Auto Preset Modes |