DXG DXG506VKC Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | DXG |
| SKU: | DXG506VKC |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.4 in |
| Lens Features | |
| Digital Zoom: | 4 X |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Internal Storage MultiMediaCard SD Card |
| Video Capture Format: | ASF AVI MOV (QuickTime) MPEG-4 |
| Maximum Video Capture Resolution: | 640 x 480 (VGA) |
| General Features | |
| LCD Screen Size: | 1.7 in |
| Interface Connection: | A/V Output USB - Universal Serial Bus |
| Built-in Memory: | 32 MB |
| Power | |
| Power Source: | AAA |
| Dimensions | |
| Height: | 3.5 in |
| Width: | 2.8 in |
| Depth: | 1.5 in |
| Weight: | 4.8 oz |
| Additional Specifications | |
| Built-in Memory: | 32 MB |