Flip Video CTV1W Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Flip Video |
| SKU: | CTV1W |
| General Features | |
| Interface Connection: | 1 x HDMI Type A Digital Audio/Video Out 1 x RCA Composite Video Out 2 x RCA Stereo Audio Out |
| Dimensions | |
| Weight: | 6.40 oz - Device 1.30 oz - Remote Control 0.60 oz - USB Key |
| Dimensions: | 1.30" Height x 4.60" Width x 4.60" Length - Device 0.40" Height x 1.60" Width x 3.90" Length - Remote Control 0.50" Height x 1" Width x 3.50" Length - USB Key |
| Additional Specifications | |
| Weight: | 6.40 oz |
| Dimensions: | 1.30" Height x 4.60" Width x 4.60" Length - Device 0.40" Height x 1.60" Width x 3.90" Length - Remote Control 0.50" Height x 1" Width x 3.50" Length - USB Key |
| Frame Rate: | 30 fps |
| Functions: | Video Conversion |
| Product Model: | FlipShare TV |
| Video Features: | Enjoy videos in your FlipShare library wirelessly on your TV Wirelessly integrates with videos in your FlipShare library Play and navigate through your videos on your TV |
| Brand Name: | Flip Video |
| Audio Line Out: | Yes |
| Number of Composite Video Output: | 1 |
| Number of HDMI Output: | 1 |