Flip Video F230B Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Flip Video |
| SKU: | F230B |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.25" |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Internal Storage |
| Video Capture Format: | AVI MPEG-4 |
| Maximum Video Capture Resolution: | 640 x 480 (VGA) |
| Minimum Lux Rating: | 2 |
| General Features | |
| Additional Features: | Built-in Speaker |
| Built-in Memory: | 1 GB |
| LCD Screen Size: | 1.50 in |
| Interface Connection: | 1 x USB 1 x Video Out |
| Flash Memory Capacity: | 1 GB |
| Power | |
| Power Source: | AA |
| Battery Life: | 2.5 hour(s) |
| Dimensions | |
| Height: | 4.17 in |
| Width: | 2.16 in |
| Depth: | 1.25 in |
| Dimensions: | 4.17" Height x 2.16" Width x 1.25" Depth |
| Lens Features | |
| Digital Zoom: | 2x |
| Additional Specifications | |
| Included Components: | Cables - Audio/Video Carrying Case Carrying Strap |
| Max Aperture: | 2.4 1/f |
| Min Focus Distance: | 2.62 ft |
| Video Broadcast Standards: | NTSC (analog) |
| Built-in Memory: | 1 GB |
| Exposure Settings: | Auto Exposure |
| Focus Features: | Fixed Focus |
| Frame Rate at Max Resolution: | 30 frames/s (fps) |
| White Balance: | Auto |
| Frequency Band: | Tripod Mount Built-in speaker Built-in wide range microphone Pure Digital DVD processing Built-in flip-out USB arm Power Saver (Auto Shut-Down) Snap Still Photo From Video (VGA still photo) 8 Buttons: Power Play Delete Record and 4 way navigation |
| Product Model: | F230B |
| Product Series: | Ultra |
| Brand Name: | Flip Video |
| Maximum Image Resolution: | 640 x 480 |
| Maximum Frame Rate: | 30 fps |