Flip Video F460B Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Flip Video |
| SKU: | F460B |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.22 in |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Internal Storage |
| Video Capture Format: | MPEG-4 |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1280 x 720 |
| Minimum Lux Rating: | 1.4 |
| General Features | |
| Additional Features: | Built-in Speaker |
| Built-in Memory: | 4 GB |
| LCD Screen Size: | 1.50 in |
| Interface Connection: | 1 x USB 2.0 USB 1 x Video Out |
| Flash Memory Capacity: | 4 GB |
| Power | |
| Power Source: | Lithium-Ion Battery |
| Battery Life: | 2 hour(s) |
| Dimensions | |
| Height: | 1.97 in |
| Width: | 3.9 in |
| Depth: | 0.63 in |
| Weight: | 3.30 oz |
| Dimensions: | 3.94" Height x 1.97" Width x 0.63" Depth |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | Not Applicable |
| Digital Zoom: | 2x |
| Product Type | |
| Product Type: | Pocket Camcorder |
| Additional Specifications | |
| Built-in Memory: | 4 GB |