Shoot and Share Video Camera with 3-inch High Resolution Touchscreen
| Basic Info |
| Brand: | Flip Video |
| SKU: | S1240W |
| Image Processor |
| Image Sensor: | CMOS |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 1/4.5" |
| Lens Features |
| Digital Zoom: | 2x |
| Video Recording |
| Video Capture Format: | HD |
| General Features |
| Flash Memory Capacity: | 16 GB |
| Additional Features: | Touch Screen |
| Power |
| Power Source: | Lithium-Ion Battery |
| Battery Life: | 2 Hour |
| Dimensions |
| Height: | 4.13 in |
| Width: | 2.17 in |
| Depth: | 0.98 in |
| Weight: | 5.90 oz |
| Additional Specifications |
| Built-in Memory: | 16 GB |
Flip Video U2120BFlip Video F160W