Flip Video U1120BUK Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Flip Video |
| SKU: | U1120BUK |
| Product Type | |
| Product Type: | Palm Held Camcorder |
| Lens Features | |
| Digital Zoom: | 2 X |
| Video Recording | |
| Maximum Video Capture Resolution: | 640 x 480 (VGA) |
| General Features | |
| LCD Screen Size: | 2 in |
| Interface Connection: | USB - Universal Serial Bus Composite Video A/V Output |
| Flash Memory Capacity: | 4 GB |
| Power | |
| Power Source: | AA |
| Dimensions | |
| Height: | 108 mm |
| Width: | 56 mm |
| Depth: | 30 mm |
| Weight: | 170 g |