Flip Video U1120P Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Flip Video |
| SKU: | U1120P |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.25" |
| Lens Features | |
| Digital Zoom: | 2 X |
| Optical Zoom: | Not Applicable |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Internal Storage |
| Video Capture Format: | MPEG-4 |
| Maximum Video Capture Resolution: | 640 x 480 |
| Minimum Lux Rating: | 2 lux |
| General Features | |
| LCD Screen Size: | 2 in |
| Built-in Memory: | 4 GB |
| Interface Connection: | 1 x USB 2.0 USB 1 x Audio/Video Out 1 x DC Power In |
| Flash Memory Capacity: | 4 GB |
| Power | |
| Power Source: | AA |
| Battery Life: | 2.50 Hour |
| Dimensions | |
| Height: | 4.25 in |
| Width: | 2.19 in |
| Depth: | 1.17 in |
| Weight: | 6 oz |
| Dimensions: | 4.25" Height x 2.19" Width x 1.17" Depth |
| Additional Specifications | |
| Comb Filter: | 974 |
| Built-in Memory: | 4 GB |
| Frequency Band: | Child Safe mode to prevent accidental deletions of clips Silent mode for recording in sensitive situations Tripod mount fits any standard tripod |
| Exposure Control: | Auto |
| White Balance Modes: | Auto |
| Brand Name: | Flip Video |
| Maximum Frame Rate: | 30 fps |
| Battery Include: | Yes |
| Progressive Scan: | Yes |
| Product Type | |
| Product Type: | Pocket Camcorder |