GoPro CHDMH001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | GoPro |
| SKU: | CHDMH001 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.4 in |
| Video Recording | |
| Video Capture Format: | MJPEG MPEG-4 |
| Recording Media: | SD Card SDHC Card |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| General Features | |
| Environmental Protection: | Scratch Resistant Shock Resistant Water Proof |
| LCD Screen Size: | 1.5 in |
| Interface Connection: | Component Video USB - Universal Serial Bus |
| Power | |
| Power Source: | Lithium-Ion Battery |
| Battery Life: | 2.5 hour(s) |
| Dimensions | |
| Height: | 2.4 in |
| Width: | 1.6 in |
| Depth: | 1.2 in |
| Weight: | 5.9 oz |