HP (Hewlett-Packard) V5040UA Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | HP (Hewlett-Packard) |
| SKU: | V5040UA |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | Not Applicable |
| Digital Zoom: | 4x |
| Focal Length: | 7.20 mm |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Flash Memory Memory Card |
| Video Capture Format: | HD |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1440 x 1080 |
| Image Stabilization: | Electronic |
| General Features | |
| LCD Screen Size: | 2.50 in |
| Interface Connection: | 1 x HDMI Digital Audio/Video 1 x Audio/Video Out 1 x DC Power In 1 x USB |
| Flash Memory Capacity: | 128 MB |
| Dimensions | |
| Weight: | 4.16 oz |
| Dimensions: | 3.98" Height x 2.44" Width x 0.79" Depth |
| Additional Specifications | |
| Comb Filter: | 974 |
| Microphone Technology: | Electret Condenser |
| Product Model: | V5040u |
| Brand Name: | HP |
| Maximum Frame Rate: | 30 fps |
| Battery Rechargeable: | Yes |
| Battery Include: | Yes |
| Effective Image Resolution: | 5 Megapixel |
| Total Camcorder Resolution: | 5 Megapixel |
| Maximum Video Lines: | 1080 |
| Progressive Scan: | Yes |