JVC GCFM2AUS Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | JVC |
| SKU: | GCFM2AUS |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 1/3.2" |
| Lens Features | |
| Focal Length: | 3.90 mm |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Flash Memory Memory Card |
| Video Capture Format: | Full HD |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Image Stabilization: | Electronic |
| General Features | |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Flash Memory Capacity: | 128 MB |
| Dimensions | |
| Weight: | 4.00 oz |