JVC Gze10Bus 1.5-Megapixel 1080P High-Definition Everio Gze10Aus Digital Video Camera (Black)
| Basic Info |
| Brand: | JVC |
| SKU: | GZE10BUS |
| Product Type |
| Product Type: | Palm Held Camcorder |
| Image Processor |
| Image Sensor: | CMOS |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 1/5.8" |
| Lens Features |
| Optical Zoom: | 40 X |
| Digital Zoom: | 200x |
| Focal Length: | 2.90 mm to 116 mm |
| Video Recording |
| Recording Media: | Memory Card |
| Video Capture Format: | Full HD |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Image Stabilization: | Electronic |
| General Features |
| LCD Screen Size: | 2.7 in |
| Dimensions |
| Weight: | 7.58 oz |
JVC GZHD300RUJVC GZR10A