JVC GRAXM18US Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | JVC |
| SKU: | GRAXM18US |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.16" |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 20 X |
| Digital Zoom: | 800x |
| Filter Diameter: | 30.50 mm |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Tape Drive VHS-C |
| Minimum Lux Rating: | 1 lux |
| Image Stabilization: | Optical |
| General Features | |
| Additional Features: | Backlight Compensation Built-in Speaker Fader Function Self-Demo Mode Viewfinder |
| LCD Screen Size: | 2.50 in |
| Interface Connection: | 1 x Audio/Video In 1 x Audio/Video Out 1 x DC Power In |
| Power | |
| Power Source: | DC Input Lithium-Ion Battery Rechargeable Battery |
| Dimensions | |
| Height: | 4.94 in |
| Width: | 3.25 in |
| Depth: | 8.56 in |
| Weight: | 1.70 lbs |
| Dimensions: | 4.90" Height x 3.30" Width x 8.60" Depth |
| Additional Specifications | |
| Included Components: | AC Adapter Battery Battery Recharger Cables Carrying Strap External Battery Pack |
| Max Aperture: | 1.8 1/f |
| Max Focal Length: | 55 mm |
| Min Focal Length: | 2.2 mm |
| Video Broadcast Standards: | NTSC (analog) |
| Audio Support: | Mono |
| Special Effects: | Black and White Mosaic Negative Sepia Solarization Stretch Twilight |
| Minimum Shutter Speed: | 2000 1/f |
| Exposure Settings: | Auto Exposure Manual Exposure Multiple Program Modes |
| Focus Features: | Focus Lock Manual Focus TTL Auto Focus |
| Total Pixels: | 320000 |
| White Balance: | Auto Manual Preset Modes |
| Number of Scene Modes: | 7 |