JVC GRD295 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | JVC |
| SKU: | GRD295 |
| Image Processor | |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.167 in |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 25 X |
| Digital Zoom: | 800 X |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Mini DV MultiMediaCard SD Memory Card |
| Image Stabilization: | Digital |
| General Features | |
| Additional Features: | Built-in Light Built-in Speaker Date Code Digital Fade Fader Function PC Connection Time Code Viewfinder |
| LCD Screen Size: | 2.5 in |
| Interface Connection: | A/V Input A/V Output i.Link IEEE 1394 USB - Universal Serial Bus |
| Power | |
| Power Source: | Lithium-Ion Battery Rechargeable Battery |
| Dimensions | |
| Height: | 3.7 in |
| Width: | 2.2 in |
| Depth: | 4.4 in |
| Weight: | 15.2 oz |