JVC GRD90 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | JVC |
| SKU: | GRD90 |
| Image Processor | |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | .06 in |
| Image Sensor: | CCD |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 16 X |
| Digital Zoom: | 700 X |
| Filter Diameter: | 37 mm |
| General Features | |
| Interface Connection: | A/V Input IEEE 1394 S-Video |
| Additional Features: | Digital Fade Viewfinder |
| LCD Screen Size: | 3.50 in |
| Power | |
| Power Source: | Rechargeable Battery |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Tape Drive Memory Card MiniDV |
| Image Stabilization: | Electronic |
| Dimensions | |
| Height: | 3.7 in |
| Width: | 2.97 in |
| Depth: | 5.63 in |
| Weight: | 1.21 lbs |
| Dimensions: | 3.70" Height x 2.97" Width x 5.63" Depth |