JVC GRD347US Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | JVC |
| SKU: | GRD347US |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Image Sensor Size: | 0.167 in |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 28 X |
| Filter Diameter: | 27 mm |
| Digital Zoom: | 800x |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Mini DV |
| Video Capture Format: | DV |
| Image Stabilization: | Digital / Electronic |
| General Features | |
| Additional Features: | Backlight Compensation Built-in Speaker Fader Function Viewfinder |
| Interface Connection: | A/V Output Firewire / i.Link / DV (IEEE 1394) |
| LCD Screen Size: | 2.50 in |
| Power | |
| Power Source: | DC Input Lithium-Ion Battery |
| Battery Life: | 1.5 hour(s) |
| Energy Star Compliant: | Yes |
| Green Compliance: | Yes |
| Dimensions | |
| Height: | 4.5 in |
| Width: | 2.31 in |
| Depth: | 3.69 in |
| Weight: | 14.08 oz |
| Dimensions: | 3.70" Height x 4.50" Width x 2.30" Depth |
| Additional Specifications | |
| Description: | GR-D347 Mini DV Camcorder |
| Included Components: | AC Adapter Battery Cables - Audio/Video Cables - USB Carrying Strap |
| Max Aperture: | 2 1/f |
| Max Focal Length: | 64.4 mm |
| Min Focal Length: | 2.3 mm |
| Min Focus Distance: | 1.4 ft |
| SKU: | DJVCGRD347USUS |
| Video Broadcast Standards: | NTSC (analog) |
| Audio Support: | PCM |
| Maximum Shutter Speed: | 4000 1/x sec. |
| Minimum Shutter Speed: | 60 1/x sec. |
| Exposure Settings: | Auto Exposure Manual Exposure |
| Flash: | Flash Not Included |
| Focus Features: | Auto Focus Manual Focus |
| White Balance: | Auto Preset Modes |
| Green Compliance: | Yes |
| Frequency Band: | Features: Compact Lightweight Design Power-Link Operation Digital Effects/Fades/Wipes |
| Product Model: | GRD347US |
| Brand Name: | JVC |
| Total Camcorder Resolution: | 0.7 Megapixel |
| Maximum Video Lines: | 520 |