JVC GZMC200 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | JVC |
| SKU: | GZMC200 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.27" |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 10 X |
| Digital Zoom: | 200x |
| Video Recording | |
| Video Capture Format: | MPEG-2 |
| Maximum Video Capture Resolution: | 720 x 480 |
| Recording Media: | Memory Card |
| Image Stabilization: | Digital |
| General Features | |
| LCD Screen Size: | 1.8 in |
| Interface Connection: | A/V Output S-Video USB - Universal Serial Bus |
| Removable Flash Memory Included: | 4 GB |
| Additional Features: | PC Connection Time Code Viewfinder |
| Power | |
| Power Source: | Lithium-Ion Battery |
| Energy Star Compliant: | Yes |
| Green Compliance: | Yes |
| Dimensions | |
| Height: | 2.25 in |
| Depth: | 3.75 in |
| Width: | 3 in |
| Weight: | 12.32 oz - Including battery Microdrive lens cap and hand strap |
| Additional Specifications | |
| Image Format: | JPEG |
| Included Components: | AC Adapter Battery Battery Recharger Cables Neck Strap Recording Media |
| Max Aperture: | 1.8 1/f |
| Max Focal Length: | 45 mm |
| Max Horizontal Image Resolution: | 1600 pixels |
| Max Vertical Image Resolution: | 1200 pixels |
| Min Focal Length: | 4.5 mm |
| Max Resolution: | 1024 x 768 (XGA) 1280 x 960 1600 x 1200 (UXGA) 640 x 480 (VGA) |
| Video Broadcast Standards: | NTSC (analog) |
| Audio Support: | Dolby Digital / AC3 PCM |
| Special Effects: | Black and White Sepia |
| Maximum Shutter Speed: | 4000 1/f |
| Minimum Shutter Speed: | 0.5 sec. |
| Exposure Settings: | Auto Exposure Manual Exposure Multiple Program Modes |
| Flash: | Built-in Flash |
| Focus Features: | Manual Focus |
| Total Pixels: | 2124706 |
| Number of Resolution Modes: | 4 |
| White Balance: | Auto Manual Preset Modes |
| Green Compliance: | Yes |