JVC GRD350US Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | JVC |
| SKU: | GRD350US |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.16" |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 32 X |
| Filter Diameter: | 27 mm |
| Digital Zoom: | 800x |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Mini DV |
| Image Stabilization: | Digital |
| General Features | |
| Additional Features: | Backlight Compensation Built-In Edit Capability Built-in Speaker Fader Function PC Connection PCM Digital Recording Self-Demo Mode Viewfinder |
| LCD Screen Size: | 2.50 in |
| Interface Connection: | 1 x IEEE 1394 1 x USB 1 x Audio/Video Out 1 x DC Power In |
| Power | |
| Power Source: | DC Input Lithium-Ion Battery Rechargeable Battery |
| Battery Life: | 1.5 hour(s) |
| Energy Star Compliant: | Yes |
| Green Compliance: | Yes |
| Dimensions | |
| Height: | 3.7 in |
| Width: | 2.32 in |
| Depth: | 4.49 in |
| Weight: | 14.08 oz |
| Dimensions: | 3.70" Height x 2.32" Width x 4.49" Depth |
| Additional Specifications | |
| Parent Retsku: | B000E1332C |