JVC GRD370US Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | JVC |
| SKU: | GRD370US |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.167 in |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 32 X |
| Digital Zoom: | 800 X |
| Filter Diameter: | 27 mm |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Mini DV MultiMediaCard SD Memory Card |
| Video Capture Format: | MPEG-2 |
| Image Stabilization: | Digital |
| General Features | |
| Additional Features: | Backlight Compensation Built-in Light Built-in Speaker Digital Fade Macro Focus PC Connection PCM Digital Recording Self Timer Self-Demo Mode Viewfinder |
| LCD Screen Size: | 2.5 in |
| Interface Connection: | A/V Output IEEE 1394 USB - Universal Serial Bus |
| Power | |
| Power Source: | DC Input Lithium Rechargeable Battery |
| Battery Life: | 1.5 hour(s) |
| Energy Star Compliant: | Yes |
| Dimensions | |
| Height: | 3.7 in |
| Width: | 2.3 in |
| Depth: | 4.5 in |
| Weight: | 14.1 oz |
| Dimensions: | 3.70" Height x 2.32" Width x 4.49" Depth |