JVC GRD850 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | JVC |
| SKU: | GRD850 |
| Video Recording | |
| Video Capture Format: | DV |
| Image Stabilization: | Digital / Electronic |
| Product Manual: | Manual Link |
| Recording Media: | Tape Drive MiniDV |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.17" |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 35 X |
| Digital Zoom: | 800x |
| Filter Diameter: | 27 mm |
| General Features | |
| LCD Screen Size: | 2.70 in |
| Interface Connection: | 1 x i.Link 1 x Audio/Video Out |
| Dimensions | |
| Weight: | 13.60 oz - Without battery |
| Dimensions: | 3.03" Height x 2.80" Width x 4.61" Depth - Including parts protruding |
| Additional Specifications | |
| Image Format: | JPEG |
| Audio Support: | PCM |
| Minimum Shutter Speed: | 60 1/x sec. |