JVC GRD93US Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | JVC |
| SKU: | GRD93US |
| Image Processor | |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor: | CCD |
| Image Sensor Size: | 0.25" |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 10 X |
| Digital Zoom: | 700x |
| Filter Diameter: | 30.50 mm |
| Video Recording | |
| Image Stabilization: | Digital |
| Recording Media: | Tape Drive Memory Card MiniDV |
| General Features | |
| Additional Features: | Built-in Light Date Code Digital Fade Time Code Viewfinder |
| LCD Screen Size: | 2.5 in |
| Interface Connection: | 1 x S-Video In 1 x S-Video Out 1 x Video In 1 x Video Out 1 x Audio In 1 x Audio Out 1 x 4-pin IEEE 1394 1 x USB 1 x DC Power In |
| Power | |
| Power Source: | AC Input Lithium Rechargeable Battery |
| Battery Life: | 1.58 Hour |
| Dimensions | |
| Height: | 3.6 in |
| Width: | 2.8 in |
| Depth: | 4.6 in |
| Weight: | 1.10 lbs - Without cassette and battery 1.30 lbs - With cassette and battery |
| Dimensions: | 3.58" Height x 2.80" Width x 4.65" Depth - With LCD monitor close and viewfinder push back in |
| Additional Specifications | |
| Image Format: | JPEG |
| Included Components: | AC Adapter Cables Recording Media Remote Shoulder Strap |
| Max Focal Length: | 38 mm |
| Max Horizontal Image Resolution: | 1600 pixels |
| Max Vertical Image Resolution: | 1200 pixels |
| Min Aperture: | 1.6 1/f |
| Min Focal Length: | 3.8 mm |
| Max Resolution: | 1024 x 768 (XGA) 1280 x 960 1600 x 1200 (UXGA) 640 x 480 (VGA) |
| Audio Support: | PCM |
| Special Effects: | Black and White Classic Film Sepia Strobe |
| Exposure Settings: | Auto Exposure Manual Exposure Multiple Program Modes |
| Focus Features: | Auto Focus Manual Focus |
| Total Pixels: | 1330000 |
| Number of Resolution Modes: | 4 |
| White Balance: | Auto Preset Modes |