JVC GRDA30US Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | JVC |
| SKU: | GRDA30US |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.16" |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 30 X |
| Digital Zoom: | 800x |
| Filter Diameter: | 27 mm |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Tape Drive MiniDV |
| Video Capture Format: | DV |
| Maximum Video Capture Resolution: | 640 x 480 (VGA) |
| Image Stabilization: | Electronic |
| General Features | |
| Additional Features: | Built-in Light Viewfinder |
| LCD Screen Size: | 2.40 in |
| Interface Connection: | 1 x i.Link 1 x DC Power In |
| Power | |
| Power Source: | Lithium-Ion Battery |
| Battery Life: | 4.5 hour(s) |
| Dimensions | |
| Height: | 3.06 in |
| Width: | 2.8 in |
| Depth: | 4.63 in |
| Weight: | 13.60 oz |
| Dimensions: | 3.10" Height x 2.80" Width x 4.60" Depth |
| Additional Specifications | |
| Parent Product Type: | Camcorder |
| Parent Retsku: | B000TRGRNI |