JVC GRDV3000 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | JVC |
| SKU: | GRDV3000 |
| Image Processor | |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | .277 in |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 10 X |
| Digital Zoom: | 300 X |
| Video Recording | |
| Recording Media: | MultiMediaCard SD Memory Card |
| Image Stabilization: | Digital |
| General Features | |
| Additional Features: | Backlight Compensation Built-In Edit Capability PCM Digital Recording Slow Shutter |
| LCD Screen Size: | 3.5 in |
| Interface Connection: | A/V Output i.Link IEEE 1394 S-Video USB - Universal Serial Bus |
| Power | |
| Power Source: | Lithium |
| Dimensions | |
| Height: | 3.5625 in |
| Width: | 2.9375 in |
| Depth: | 8.1875 in |
| Weight: | 1.7 lbs |
| Additional Specifications | |
| Base Warranty: | 1 year(s) |
| Category: | Video Camera |
| Class: | Audio Visual Accessory |
| Features: | Built-in Light Viewfinder |
| Image Format: | MPEG |
| Included Components: | AC Adapter Battery Battery Recharger Cables Editing Software Recording Media Remote Shoulder Strap |
| Labor Warranty: | 90 day(s) |
| Max Aperture: | 1.2 1/f |
| Max Focal Length: | 45 mm |
| Max Horizontal Image Resolution: | 1600 pixels |
| Max Vertical Image Resolution: | 1200 pixels |
| Min Focal Length: | 4.5 mm |
| Parts Warranty: | 1 year(s) |
| Remote Control: | Universal Remote |
| Max Resolution: | 1600 x 1200 (UXGA) |
| Audio Support: | PCM |
| Special Effects: | 16:9 Wide Screen TV Effect Cinema |
| Maximum Shutter Speed: | .0167 sec. |
| Minimum Shutter Speed: | .004 sec. |
| Focus Features: | Auto Focus |
| Included Software: | Editing Software |
| Total Pixels: | 1330000 |
| White Balance: | Auto |