JVC GRSXM740 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | JVC |
| SKU: | GRSXM740 |
| Image Processor | |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 16 X |
| Digital Zoom: | 600 X |
| Video Recording | |
| Recording Media: | SVHS-C VHS-C |
| Image Stabilization: | Digital |
| General Features | |
| Additional Features: | Backlight Compensation Built-In Edit Capability Built-in Speaker Color Digital Fade Digital Fade Fader Function Flying Erase Heads Macro Focus PC Connection |
| LCD Screen Size: | 3.5 in |
| Interface Connection: | J-Terminal |
| Power | |
| Power Source: | Rechargeable Battery |
| Dimensions | |
| Height: | 4.5 in |
| Width: | 4.5 in |
| Depth: | 7 in |
| Weight: | 5.25 lbs |