JVC GYHD250U Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | JVC |
| SKU: | GYHD250U |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Image Sensor Quantity: | 3 |
| Image Sensor Size: | 0.33" |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 16 X |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Tape Drive Memory Card MiniDV |
| Video Capture Format: | HDV DV |
| General Features | |
| LCD Screen Size: | 3.50 in |
| Interface Connection: | 1 x Remote Control 1 x HD/SD-SDI Out 1 x 1 x Component Video Out 1 x Composite Video In/Out 1 x 6-pin IEEE 1394 1 x Headphone 1 x Microphone 1 x XLR Audio In |
| Dimensions | |
| Weight: | 8.16 lbs - including viewfinder microphone and tape |
| Dimensions: | 9.57" Height x 8.82" Width x 15.79" Depth |
| Additional Specifications | |
| Frequency Band: | SMPTE Color Bars ND Filter: +1/4ND +1/16ND |
| Viewfinder Type: | Electronic |
| Total Camcorder Resolution: | 3.3 Megapixel |
| Maximum Video Lines: | 1080 |
| Interlaced Scan: | Yes |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 32 mm to 448 mm |