JVC GZHD3US Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | JVC |
| SKU: | GZHD3US |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Image Sensor Quantity: | 3 |
| Image Sensor Size: | 0.20" |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 10 X |
| Digital Zoom: | 200x |
| Filter Diameter: | 46 mm |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Hard Drive Memory Card |
| Video Capture Format: | HD |
| Minimum Lux Rating: | 1 lux |
| Image Stabilization: | Electronic |
| General Features | |
| LCD Screen Size: | 2.80 in |
| Interface Connection: | 1 x USB 1 x HDMI 1 x i.Link 1 x Component Video Out 1 x S-Video Out 1 x Audio/Video Out 1 x Microphone |
| Hard Drive Capacity: | 60 GB |
| Power | |
| Battery Life: | 1.42 Hour |
| Dimensions | |
| Weight: | 1.30 lbs - with lens hood & without battery 1.50 lbs - with lens hood & battery |
| Dimensions: | 3.20" Height x 3" Width x 6.10" Depth |
| Additional Specifications | |
| Frequency Band: | Built-in Mic & Speaker Sensitivity: ISO 100 ISO 200 ISO 400 Multi-Language On-Screen: English French German Spanish Italian Dutch Portuguese Russian Poland Czech Turkish Japanese Korean Chinese (Simple and Traditional) Persian Arabic Malay Indonesian Thai Hindi |
| Exposure Control: | Program AE |
| Product Model: | GZ-HD3 |
| Product Series: | GZ |
| Brand Name: | JVC |
| Maximum Image Resolution: | 1920 x 1080 |
| Effective Image Resolution: | 1.6 Megapixel |
| Effective Video Resolution: | 1.3 Megapixel |
| Total Camcorder Resolution: | 1.7 Megapixel |
| Interlaced Scan: | Yes |
| Product Line: | Everio |