JVC GYHM100U Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | JVC |
| SKU: | GYHM100U |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Image Sensor Quantity: | 3 |
| Image Sensor Size: | 0.25" |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 10 X |
| Filter Diameter: | 46 mm |
| Focal Length: | 3.70 mm to 37 mm |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Memory Card |
| Video Capture Format: | HD |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Minimum Lux Rating: | 5 lux |
| Image Stabilization: | Optical |
| General Features | |
| LCD Screen Size: | 2.80 in |
| Interface Connection: | 1 x Audio/Video Out 1 x Component Video Out 1 x HDMI Digital Audio/Video Out 1 x USB 2.0 USB 1 x Mini-phone Headphone 1 x Mini-phone Microphone 1 x XLR Microphone 1 x XLR Audio In 1 x DC Power In |
| Power | |
| Battery Life: | 2 Hour |
| Dimensions | |
| Weight: | 3.09 lbs |
| Dimensions: | 7.05" Height x 10.71" Width x 5.31" Depth |
| Additional Specifications | |
| Viewfinder Type: | Electronic |
| Product Model: | GY-HM100U |
| Brand Name: | JVC |
| Maximum Image Resolution: | 1920 x 1080 |
| Battery Rechargeable: | Yes |
| Battery Include: | Yes |
| Maximum Video Lines: | 1080 |
| Interlaced Scan: | Yes |
| Progressive Scan: | Yes |
| Longest Shutter Speed: | 1/3.75 Second |
| Shortest Shutter Speed: | 1/10000 Second |