JVC GYHM790CHU Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | JVC |
| SKU: | GYHM790CHU |
| Product Type | |
| Product Type: | Professional Camcorder |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Image Sensor Quantity: | 3 |
| Image Sensor Size: | 1/3" |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Memory Card |
| Video Capture Format: | Full HD SD |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Minimum Lux Rating: | 1.3 lux |
| General Features | |
| LCD Screen Size: | 4.3 in |
| Dimensions | |
| Weight: | 8.16 lbs |
| Additional Specifications | |
| Recording Accessory Type: | instruction & videos |
| Viewfinder Type: | Electronic |
| Product Model: | GY-HM790CHU |
| Brand Name: | JVC |
| Maximum Frame Rate: | 60 fps |
| Maximum Video Lines: | 1080 |
| Interlaced Scan: | Yes |
| Progressive Scan: | Yes |
| Longest Shutter Speed: | 1/6 Second |
| Shortest Shutter Speed: | 1/10000 Second |
| Product Line: | ProHD |
| Parent Product Type: | Digital Camera |