JVC GZE105BEK Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | JVC |
| SKU: | GZE105BEK |
| Product Type | |
| Product Type: | Palm Held Camcorder |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 40 X |
| Digital Zoom: | 200 X |
| Focal Length: | 2.9 mm to 116 mm |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 40.5 mm - 1620 mm |
| Filter Diameter: | 1.63 in |
| Video Recording | |
| Recording Media: | SDXC Card SD Card SDHC Card |
| Video Capture Format: | MPEG-4 AVCHD |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Image Stabilization: | Sensor Shift |
| 3D Ready: | Yes |
| General Features | |
| LCD Screen Size: | 2.7 in |
| Interface Connection: | USB - Universal Serial Bus HDMI A/V Output |
| Additional Features: | Backlight Compensation |
| Dimensions | |
| Height: | 55 mm |
| Width: | 50 mm |
| Depth: | 111 mm |
| Weight: | 185 g |