JVC GZE200BUS Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | JVC |
| SKU: | GZE200BUS |
| Product Type | |
| Product Type: | Palm Held Camcorder |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.17 in |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 40 X |
| Digital Zoom: | 200 X |
| Video Recording | |
| Recording Media: | SD Card SDHC Card SDXC Card |
| Video Capture Format: | AVCHD |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Image Stabilization: | Electronic |
| General Features | |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Interface Connection: | A/V Output HDMI USB - Universal Serial Bus |
| Additional Features: | Built-in Light Touch Screen |
| Dimensions | |
| Height: | 2.1 in |
| Width: | 2.2 in |
| Depth: | 4.7 in |
| Weight: | 7.58 oz |