1/5.8" 2.5 megapixel back illuminated CMOS sensor 1080p HD video Konica Minolta(R) 40x optical zoom 3" touchscreen LCD AVCHD & standard definition dual format recording 24Mbps UXP recording iFrame recording 1080/60p output ;
| Basic Info |
| Brand: | JVC |
| SKU: | GZEX310BUS |
| Image Processor |
| Image Sensor: | CMOS |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 1/5.8" |
| Lens Features |
| Optical Zoom: | 40 X |
| Digital Zoom: | 200x |
| Focal Length: | 2.90 mm to 116 mm |
| Video Recording |
| Recording Media: | Memory Card |
| Video Capture Format: | Full HD |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Image Stabilization: | Electronic |
| General Features |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Power |
| Battery Life: | 2 Hour |
| Dimensions |
| Weight: | 7.05 oz |
| Additional Specifications |
| Parent Product Type: | Camcorder |
JVC GZHD300RUJVC GZVX700BUS