JVC GZVX700BUS Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | JVC |
| SKU: | GZVX700BUS |
| Product Type | |
| Product Type: | Palm Held Camcorder |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 1/4.1" |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 10 X |
| Digital Zoom: | 200x |
| Focal Length: | 3.30 mm to 33.30 mm |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Memory Card |
| Video Capture Format: | Full HD |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Image Stabilization: | Electronic Optical |
| General Features | |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Dimensions | |
| Weight: | 7.58 oz |
| Additional Specifications | |
| Battery Include: | Yes |
| Product Line: | Everio |
| Total Camcorder Resolution: | 3.3 Megapixel |
| Product Model: | GZ-VX700BUS |
| Brand Name: | JVC |
| Battery Rechargeable: | Yes |
| Camera/Camcorder Combo: | Yes |
| Exposure Control: | Program AE |
| White Balance Modes: | AutoManual |
| Maximum Video Lines: | 1080 |
| Battery Built-in: | No |
| Maximum Frame Rate: | 60 fps |
| Battery Model Supported: | BN-VG212 |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 32.80 mm to 594.50 mm |
| Local Availability: | Yes |
| Progressive Scan: | Yes |
| Parent Retsku: | B00739TC9Q |