JVC GZHD10US Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | JVC |
| SKU: | GZHD10US |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.22" |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 10 X |
| Digital Zoom: | 200x |
| Filter Diameter: | 43 mm |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Hard Drive Memory Card |
| Video Capture Format: | AVCHD |
| General Features | |
| LCD Screen Size: | 2.70 in |
| Interface Connection: | 1 x HDMI 1 x USB 1 x Audio/Video Out 1 x Component Video Out 1 x Microphone 1 x DC Power In |
| Hard Drive Capacity: | 40 GB |
| Power | |
| Battery Life: | 1 Hour |
| Dimensions | |
| Weight: | 15.17 oz 1.05 lbs - with battery |
| Dimensions: | 2.68" Height x 2.80" Width x 4.84" Depth - including maximum extrusion |
| Additional Specifications | |
| Frequency Band: | Built-in Auto Light Built-in Lens Cover |
| Exposure Control: | Program AE |
| Product Series: | GZ |
| Maximum Image Resolution: | 1920 x 1080 |
| Total Camcorder Resolution: | 1.8 Megapixel |