JVC GZHD7 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | JVC |
| SKU: | GZHD7 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Image Sensor Quantity: | 3 |
| Image Sensor Size: | 0.20" |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 10 X |
| Digital Zoom: | 200x |
| Filter Diameter: | 46 mm |
| Video Recording | |
| Video Capture Format: | MPEG-2 |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Image Stabilization: | Optical |
| Recording Media: | Hard Drive Memory Card |
| Minimum Lux Rating: | 18 lux |
| General Features | |
| Additional Features: | Built-in Speaker Viewfinder |
| LCD Screen Size: | 2.7 in |
| Built-in Memory: | 60 GB |
| Interface Connection: | 1 x USB 1 x HDMI 1 x i.Link 1 x Component Video Out 1 x S-Video Out 1 x Audio/Video Out 1 x Microphone 1 x DC Power In |
| Hard Drive Capacity: | 60 GB |
| Power | |
| Power Source: | Rechargeable Battery (unspecified) |
| Energy Star Compliant: | Yes |
| Green Compliance: | Yes |
| Battery Life: | 1.42 Hour |
| Dimensions | |
| Height: | 3.03 in |
| Width: | 3.58 in |
| Depth: | 7.32 in |
| Weight: | 1.65 lbs |
| Dimensions: | 3.03" Height x 3.58" Width x 7.32" Depth |