JVC GZMG130 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | JVC |
| SKU: | GZMG130 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.16" |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 34 X |
| Digital Zoom: | 800 X |
| Filter Diameter: | 30.50 mm |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Internal Storage SD Memory Card SDHC Card |
| Video Capture Format: | DV |
| Maximum Video Capture Resolution: | 640 x 480 (VGA) |
| Image Stabilization: | Electronic |
| General Features | |
| Additional Features: | Built-in Light Built-in Speaker |
| LCD Screen Size: | 2.7 in |
| Built-in Memory: | 30 GB |
| Interface Connection: | 1 x USB 1 x Audio/Video Out 1 x DC Power In |
| Hard Drive Capacity: | 30 GB |
| Power | |
| Power Source: | Lithium Battery |
| Energy Star Compliant: | Yes |
| Green Compliance: | Yes |
| Battery Life: | 1.58 Hour |
| Dimensions | |
| Weight: | 11.29 oz Approximate - excluding battery 12.87 oz Approximate - including battery |
| Dimensions: | 2.80" Height x 2.60" Width x 4.33" Depth - Approximate |
| Additional Specifications | |
| Image Format: | JPEG |
| Included Components: | Battery Cables - Audio/Video Cables - USB Carrying Strap Editing Software |
| Max Horizontal Image Resolution: | 640 pixels |
| Max Vertical Image Resolution: | 480 pixels |
| Audio Support: | Stereo |
| Built-in Memory: | 30 GB |
| Exposure Settings: | Auto Exposure Multiple Program Modes |
| Focus Features: | Auto Focus |
| White Balance: | Auto |
| Green Compliance: | Yes |
| Frequency Band: | Multi-Language On-Screen Menu Hard Disk Protection with Drop Detection and Floating Suspension Backlight/Spotlight compensation Self-Timer Playlist Video Clip Playback and Slide Show Still Playback In-Camera File Editing Playback Scene Transitions |
| Exposure Control: | Program AE~ |
| Product Type | |
| Product Type: | Palm Held Camcorder |