JVC GZMG230US Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | JVC |
| SKU: | GZMG230US |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 1/6" |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 28 X |
| Digital Zoom: | 700x |
| Focal Length: | 2.20 mm to 61.60 mm |
| Filter Diameter: | 30.50 mm |
| Video Recording | |
| Video Capture Format: | SD |
| Recording Media: | Hard Drive Memory Card |
| Maximum Video Capture Resolution: | 720 x 480 |
| Image Stabilization: | Electronic |
| General Features | |
| Hard Drive Capacity: | 30 GB |
| LCD Screen Size: | 2.7 in |
| Dimensions | |
| Weight: | 0.03 oz |
| Additional Specifications | |
| White Balance Modes: | Auto Fine Cloudy Halogen |
| Maximum Image Resolution: | 640 x 480 |
| Battery Rechargeable: | Yes |
| Total Camcorder Resolution: | 0.7 Megapixel |
| Longest Shutter Speed: | 1/2 Second |
| Shortest Shutter Speed: | 1/4000 Second |