JVC GZMG255 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | JVC |
| SKU: | GZMG255 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.256 in |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 10 X |
| Digital Zoom: | 300 X |
| Filter Diameter: | 30.5 mm |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Internal Storage SD Memory Card |
| Video Capture Format: | MPEG-2 |
| Maximum Video Capture Resolution: | 720 x 480 |
| Image Stabilization: | Digital / Electronic |
| General Features | |
| Additional Features: | Backlight Compensation Built-in Light Built-in Speaker PictBridge Support |
| LCD Screen Size: | 2.7 in |
| Interface Connection: | A/V Input A/V Output USB - Universal Serial Bus |
| Built-in Memory: | 30 GB |
| Power | |
| Power Source: | DC Input Rechargeable Battery (unspecified) |
| Energy Star Compliant: | Yes |
| Green Compliance: | Yes |
| Dimensions | |
| Height: | 2.81 in |
| Width: | 2.63 in |
| Depth: | 4.38 in |
| Weight: | 14.24 oz |
| Additional Specifications | |
| Image Format: | JPEG |
| Included Components: | Docking / Cradle Stand Remote |
| Max Focal Length: | 38 mm |
| Max Horizontal Image Resolution: | 1632 pixels |
| Max Vertical Image Resolution: | 1224 pixels |
| Min Focal Length: | 3.8 mm |
| Video Broadcast Standards: | NTSC (analog) |
| Maximum Shutter Speed: | 4000 1/x sec. |
| Minimum Shutter Speed: | 0.5 sec. |
| Built-in Memory: | 30 GB |
| Exposure Settings: | Aperture Priority Auto Exposure Exposure Bracketing Multiple Program Modes Shutter Priority |
| Flash: | Built-in Auto Flash |
| Focus Features: | Auto Focus Manual Focus |
| Frame Rate at Max Resolution: | 60 frames/s (fps) |
| White Balance: | Auto Preset Modes |
| Green Compliance: | Yes |