JVC GZMG330R Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | JVC |
| SKU: | GZMG330R |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.17" |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 35 X |
| Filter Diameter: | 30.5 mm |
| Digital Zoom: | 800x |
| Video Recording | |
| Video Capture Format: | MPEG-2 |
| Maximum Video Capture Resolution: | 720 x 480 |
| Recording Media: | Hard Drive Memory Card |
| Image Stabilization: | Electronic |
| General Features | |
| Additional Features: | Backlight Compensation Built-in Light Built-in Speaker Fader Function PictBridge Support Touch Screen |
| LCD Screen Size: | 2.7 in |
| Built-in Memory: | 30 GB |
| Interface Connection: | 1 x USB 1 x Audio/Video Out 1 x DC Power In |
| Hard Drive Capacity: | 30 GB |
| Power | |
| Power Source: | DC Input Lithium-Ion Battery |
| Battery Life: | 1.83 Hour |
| Dimensions | |
| Height: | 2.7 in |
| Width: | 2.188 in |
| Depth: | 4.5 in |
| Weight: | 11.1 oz |
| Dimensions: | 2.68" Height x 2.18" Width x 4.68" Depth |
| Additional Specifications | |
| Image Format: | JPEG |
| Included Components: | AC Adapter Battery Cables - USB Carrying Strap Editing Software Remote |
| Max Aperture: | 1.8 1/f |
| Max Focal Length: | 77 mm |
| Max Horizontal Image Resolution: | 640 pixels |
| Max Vertical Image Resolution: | 480 pixels |
| Min Focal Length: | 2.2 mm |
| Video Broadcast Standards: | NTSC (analog) |
| Audio Support: | Dolby Digital / AC3 |
| Built-in Memory: | 30 GB |
| Exposure Settings: | Auto Exposure Multiple Program Modes |
| Flash: | Flash Not Included |
| Focus Features: | Auto Focus Manual Focus |
| White Balance: | Auto Manual |