JVC GZMS100R Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | JVC |
| SKU: | GZMS100R |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 1/6" |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 35 X |
| Digital Zoom: | 800x |
| Focal Length: | 2.20 mm to 77 mm |
| Filter Diameter: | 30.50 mm |
| Video Recording | |
| Video Capture Format: | SD |
| Dimensions | |
| Weight: | 7.94 oz |