JVC GZMS110US Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | JVC |
| SKU: | GZMS110US |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.16" |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 39 X |
| Digital Zoom: | 800x |
| Focal Length: | 2.20 mm to 85.80 mm |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Memory Card |
| Video Capture Format: | SD |
| General Features | |
| LCD Screen Size: | 2.70 in |
| Interface Connection: | 1 x USB 2.0 USB 1 x Audio/Video Out 1 x DC Power In |
| Dimensions | |
| Weight: | 7.84 oz |
| Dimensions: | 2.44" Height x 2.05" Width x 4.53" Depth |
| Additional Specifications | |
| White Balance Modes: | Auto Manual |
| Battery Rechargeable: | Yes |
| Battery Include: | Yes |
| Total Camcorder Resolution: | 800 Kilopixel |