JVC GZMS120B Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | JVC |
| SKU: | GZMS120B |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.16" |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 35 X |
| Digital Zoom: | 800 X |
| Filter Diameter: | 30.50 mm |
| Focal Length: | 2.20 mm to 77 mm |
| Video Recording | |
| Image Stabilization: | Digital / Electronic |
| Recording Media: | Memory Card |
| Video Capture Format: | SD |
| Maximum Video Capture Resolution: | 720 x 480 |
| General Features | |
| Additional Features: | Built-in Light |
| LCD Screen Size: | 2.7 in |
| Interface Connection: | 1 x USB 2.0 USB 1 x Audio/Video Out 1 x DC Power In |
| Power | |
| Power Source: | Lithium-Ion Battery |
| Dimensions | |
| Height: | 2.56 in |
| Width: | 2.19 in |
| Depth: | 4.44 in |
| Weight: | 10.24 oz |
| Dimensions: | 2.56" Height x 2.15" Width x 4.43" Depth |